Vinröd botten med polykromt mina khani-mönster. Blå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar och iknytningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, skadade och något reducerad kortsidor.