Polykrom figurscen med drottning Kleopatra och general Marcus Antonius med uppvaktning. Bård med olika blommönster. Ull och silke. Fodrad. Möjligen utförd efter en målning av Gerard de Lairesse (1640/41-1711).
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar, ivävningar. Ytterbård saknas.