Fanerad med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Signerad på ryggen "CLN". Längd 134, bredd 67, höjd 87 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Tidigare familjen Beskow enligt uppgift från Vrethammars bruk.