Delvis förgylld, fotanfanger med ansiktsmaskaroner, locket med Karl XI:s begravningsmedalj omgiven av bérainornamentik och knäckar. Svängd hänkel med tumknopp, avslutad med graverad sköld. På livet graverad krönt kartusch med ägarinitialer daterad 1740. Höjd 21 cm, vikt 1222 gram.
Ekon. Dr Peter Wallenberg s:r, Brevik.