Förgylld och patinerad brons. Herkules med träklubba lutandes mot urhus i form av stubbe. Sockel på lejontassar. Höjd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Hans Ottomeyer, Pröschel, Peter, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför med pendyl avbildad s. 399.
Pierre Kjellberg, Encyclopédie de la Pendule Française du Moyen age du XXe Siècle, Paris 1997, jämför s. 351.