Kan inte nå servern

Modern Art + Design 608

 
547 föremål
337. Greta Gerell, Café, Paris.
337. Greta Gerell, Café, Paris.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
214. Uno Åhrén, eller BJÖRN TRÄGÅRDH, skåp, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.
214. Uno Åhrén, eller BJÖRN TRÄGÅRDH, skåp, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
219. Axel Einar Hjorth, bord, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.
219. Axel Einar Hjorth, bord, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
405. ROBERTO MATTA, Pastellkrita på papper, signerad.
405. ROBERTO MATTA, Pastellkrita på papper, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
68. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1967.
68. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
438. Liss Eriksson, "Maternité".
438. Liss Eriksson, "Maternité".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
55. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
55. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
5. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
415. Christian Berg, "Vänskulptur".
415. Christian Berg, "Vänskulptur".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
56. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1955.
56. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1955.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
510. Fernandez Arman, "Bon Santé I".
510. Fernandez Arman, "Bon Santé I".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
545. Victor Vasarely, "Sellem".
545. Victor Vasarely, "Sellem".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
34. Alessandro Pianon, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
34. Alessandro Pianon, fågel "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
166. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
166. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
234. Carl-Axel Acking, taklampa, Swedish Modern, 1950-tal.
234. Carl-Axel Acking, taklampa, Swedish Modern, 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1971.
7. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1971.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
82. Carl-Harry Stålhane, vas, unik, Rörstrand 1947.
82. Carl-Harry Stålhane, vas, unik, Rörstrand 1947.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
167. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
525. Lucio Fontana, ”Concetto spaziale”.
525. Lucio Fontana, ”Concetto spaziale”.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
83. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1940-50-tal.
83. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
81. Isaac Grünewald, vas, Rörstrand 1943.
81. Isaac Grünewald, vas, Rörstrand 1943.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
172. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
172. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
291. PREBEN FABRICIUS, fåtölj, Arnold Exclusiv, tidigt 1970-tal.
291. PREBEN FABRICIUS, fåtölj, Arnold Exclusiv, tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
431. Bror Hjorth, Lejon.
431. Bror Hjorth, Lejon.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
233. Axel Larsson, soffa, Stockholms Stads Hantverksförening, 1950-tal.
233. Axel Larsson, soffa, Stockholms Stads Hantverksförening, 1950-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
442. Pierre Olofsson, Utan titel.
442. Pierre Olofsson, Utan titel.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design 263.
127. Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver, design 263.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. Meret Oppenheim, Souvenir du "Déjeuner au Fourrure”.
353. Meret Oppenheim, Souvenir du "Déjeuner au Fourrure”.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Ingeborg Lundin, vas, ariel "Ansikten", Orrefors 1971.
6. Ingeborg Lundin, vas, ariel "Ansikten", Orrefors 1971.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
488. Eric H Olson, "Optochromi".
488. Eric H Olson, "Optochromi".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
41. Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg ca 1940.
41. Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg ca 1940.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
174. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
174. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
64. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
64. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. C.O. (Carl-Otto) Hultén, "Imagination".
443. C.O. (Carl-Otto) Hultén, "Imagination".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1979.
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1979.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
73. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
73. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
506. Harald Lyth, "Monogram".
506. Harald Lyth, "Monogram".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
221. SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
221. SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
432. Bror Hjorth, Kvinna vid bord.
432. Bror Hjorth, Kvinna vid bord.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
230. John Kandell, tak/bordslampor, ett par, Sverige 1950-tal.
230. John Kandell, tak/bordslampor, ett par, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
193. Josef Frank, byrå, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.
193. Josef Frank, byrå, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
363. Torsten Renqvist, Flygande fågel.
363. Torsten Renqvist, Flygande fågel.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
444. Lars-Erik Falk, "Modul skulptur i färg 25".
444. Lars-Erik Falk, "Modul skulptur i färg 25".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
247. MODERNISTISK FORMGIVARE, soffa, sannolikt ca 1939.
247. MODERNISTISK FORMGIVARE, soffa, sannolikt ca 1939.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
340. Gideon Börje, Stilleben med ormbunke, blåklint och kaprifol.
340. Gideon Börje, Stilleben med ormbunke, blåklint och kaprifol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
530. Henri Matisse, "Jeune femme enserrant".
530. Henri Matisse, "Jeune femme enserrant".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
290. Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par, "AP-52", AP-stolen, 1960-tal.
290. Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par, "AP-52", AP-stolen, 1960-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. Rune Jansson, "Rits Rats".
507. Rune Jansson, "Rits Rats".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
197. Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, modell 1160.
197. Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, modell 1160.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
239. SVENSK FORMGIVARE, fåtöljer ett par, sannolikt 1950-tal.
239. SVENSK FORMGIVARE, fåtöljer ett par, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
186. Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
186. Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. Maj Bring, Sydländskt landskap.
401. Maj Bring, Sydländskt landskap.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
509. Paul Wunderlich, Minotaurus.
509. Paul Wunderlich, Minotaurus.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
123. Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver.
123. Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
248. ASEA, golvlampor, ett par, Sverige 1950-tal.
248. ASEA, golvlampor, ett par, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
404. Beverloo Corneille, Utan titel.
404. Beverloo Corneille, Utan titel.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK