MATTA, "Finspong, lättbrun" ("Kringelikroka"), gobelängteknik, ca 315,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. Vävd av Gulli Jönsson och Tuttan Håkansson. Tillverkad utan fransar.
Något slitage, fläckar, Kortsidorna med senare orientalisk fläta och smärre konststoppningar gjorda hos Märta Måås-Fjetterström AB 2017.
Inredningsarkitekt Sven Staaf, Helsingborg.
Jämför Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sid 19; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, text sid 38.
Till Finspongs slott levererades 1955 en 70 kvadratmeter stor matta med mönstret "Kringelikroka".