skrivbord, AJ Iversen, Danmark, 1950-60-tal.
Palisander, sarg med två lådor, kortsidor med utdragbara klaffar. Höjd 73,5 cm, djup 80 cm, längd 160 cm (total längd med utdragna klaffar 253 cm). Nyckel finns.
Smärre slitage. Skivan med mindre stötmärken.
Jalk, Grete (red), Dansk møbelkunst gennem 40 aar: Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966, Teknologisk instituts forlag, København, 1987, vol IV, sid 93.
Modellen formgiven år 1959.
CITES-intyg, giltigt inom EU medföljer.
Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from exotic woods, endangered species, including but not limited to coral, ivory and tortoiseshell. Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.