bord, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.
Stomme av stålrör med två skivor fanerade i björk med kantbård av makassar, brickmärkt NK R 36927 – C 12733, höjd 64 cm, diameter 57-80 cm.
Smärre slitage.
Bengt Lundberg, "Arts and Crafts at the Swedish Chicago Exposition 1933", Stockholm 1933, jfr sid 34.