bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.
Skiva av sandsten, märkt med metallbricka: AB NORDISKA KOMPANIET NK R 33848 - 10 6 29, mått 74,5 x 45 cm, höjd 56 cm.
Skivan med nagg, ståndare med avslag och senare klossar.
Skivan möjligen senare/ The top possibly later.
Björk, Christian, Ekström, Thomas & Ericson, Eric, "Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt", Signum, Stockholm 2009, sid 129.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer