NILS FOUGSTEDT, garnityr, Firma Svenskt Tenn, Stockholm ca 1928.
Handspegel, modell nr 508, signerad NF, längd 23 cm, rund ask med diskuskastare, diameter 8 cm, höjd 4 cm, en vas med motiv från Edens lustgård, höjd 10 cm, en sigillstamp med mansfigur på boll ( ostämplad) höjd 13 cm.
Bucklor, anlöpningar och slitage.