vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1940-tal.
Oregelbunden form, gulgrön glasmassa med dekor av små stickblåsor. Otydligt signerad Nuutajärvi Notsjö. Höjd 16,5 cm.
Smärre slitage. Några inneslutningar.
Enligt uppgift är denna vasform tillverkad i endast ett eller två exemplar.