figurin "Nudino", Lenci, Italien 1930-tal.
Glaserad keramik, naken flicka i hatt. Signerad Lenci, höjd 17 cm.
Hatten med litet retuscherat kantnagg, små nagg på hand och fot.
Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, catalogi dell´archivio storico 1928-1964", Umberto Allemandi & C, Turin 1992, modellen avbildad sid 185. n 420/F, katalognr 480.