Utan titel
Signerad L Lerin och daterad 2014. Akvarell 29,2 x 21 cm. Säljes till förmån för Regnbågsfonden.
Regnbågsfonden är en stiftelse vars ändamål är att finansiellt hjälpa HBTIQ-organisationer i hela världen, liksom enskilda personer, företrädesvis i länder där regnbågspersoner förföljs och trakasseras av myndigheter, polis och religiösa institutioner.
Regnbågsfonden har bland annat kunnat försörja de HBTQ-personer som lyckats fly från förföljelserna i Tjetjenien. Man finansierar den första HBTQ-organisatioen någonsin i Irak, bekostar utbildning i HBTQ-frågor för arabiska journalister i Mellanöstern, stöder Safe Houses i Nigeria, kunnat skänka närmare en halv miljon till Uganda och stödet medverkade till att man kunde avvärja hotet om att belägga homosexualitet med dödsstraff i landet.
Du kan läsa mer om Regnbågsfonden på www.regnbagsfonden.org
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.