"Deutsche Landschaft 1205", 2012
Signerad BLAISE REUTERSWÄRD på etikett a tergo. Utförd 2014 och numrerad AP 1/2. Total upplaga 5 + 2 AP. C-print, bildyta 155 x 207 cm.
Galerie Camera Work, Berlin.
Ett annat exemplar utställt på:
Galerie Camera Work, Berlin, "Aktstudien und Deutsche Landschaften", 24 augusti - 12 oktober 2013.
Med serier som Aktstudien und Deutsche Landschaften har Reuterswärd etablerat sig på den internationella konstscenen. Hans bilder har publicerats i bland annat amerikanska, tyska, japanska och kinesiska Vogue och i samarbete med bl.a. Hermès och Sonia Rykiel. Med lång exponeringstid utforskar han mystiken i det tyska landskapet från Nordsjön till de Bayerska alperna. Landskapen bildar en skarp kontrast samtidigt som de harmonierar med nakenstudierna med referenser till modefotografiet.
Just nu är Reuterswärd aktuell med en utställning på Gallery Red, Palma de Mallorca, som öppnar den 25 april. Reuterswärd har ställt ut bl a på Gallery Jason McCoy, New York, Fotomuseum Winterhur, Schweiz, The institute of Contemporary Art Boston, USA och Lund Konsthall.
Med serier som Aktstudien und Deutsche Landschaften har Reutersward etablerat sig på den internationella konstscenen. Hans bilder har publicerats i bland annat amerikanska, tyska, japanska och kinesiska Vogue och i samarbete med bl.a. Hermès och Sonia Rykiel. Med lång exponeringstid utforskar han mystiken i det tyska landskapet från Nordsjön till de Bayerska alperna. Landskapen bildar en skarp kontrast samtidigt som de harmonierar med nakenstudierna med referenser till modefotografiet.