"Brugsmansia", 1998
Signerad Tom Baril och daterad 98 på monteringen. Upplaga 25. Gelatinsilverfotografi 59 x 46,5 cm.
Tres Hombres Art, Halmstad.
Tom Baril arbetade i ungefär femton år som kopist till Robert Mapplethorpe och är mest känd för sina bilder av New Yorks arkitektur samt närbilder på just växter och blommor.
Baril representeras av Fahey/Klein Gallery, Los Angeles.