"Nr. 14 (juli-augusti. 1964)"
Signerad och daterad 1964. Blandteknik på duk monterad på träpannå samt batteridrivet urverk, ovoid 115 x 98 cm.
Korrekt titel är "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)"
Galleri Björn Bengtsson.
Borås konstmuseum, "Ulf Rahmberg, Lustarnas trädgård och civilisationens nedräkning", 28 april - 30 september 2012. Lunds konsthall, Norrköpings konsthall och Liljevalchs konsthall, "DE OTÄCKA", 1969. Göteborgs konsthall, "Fem Unga", 1965. Galleri 2 fönster Gamla Stan/Stockholm.
Konstrevy nr. 2-3, 1965. En essä om Ung surrealism av Ludvig Rasmusson. Avbildad.