Nr. | Föremål | Klubbat pris |
497 | PENSELBAD, två stycken, nefrit och kalcedon. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
498 | FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal. | Återrop |
499 | FIGURIN, nefrit. Kina, troligen sekelskifte 1900. | 6 000 SEK |
500 | FIGURIN, nefrit. Sen Qingdynasti. | Återrop |
501 | SKRIN, försilvrat och emaljerat med inläggnignar av sten. Kina, tidigt 1900-tal. | 7 000 SEK |
502 | SPÄNNEN, två stycken, förgylld kopparlegering med inläggningar i sten. Qingdynastin 17/1800-tal. | Återrop |
503 | ARMBAND, förgyllt filigranarbete samt med cloisonné och inläggningar i sten, Qing dynastin. | Återrop |
504 | ARMBAND, förgyllt filigranarbete samt med cloisonné och inläggningar i nefrit, Qing dynastin. | 10 000 SEK |
505 | SKULPTURER, två stycken, bärnsten. Kina, 1900-tal. | 12 000 SEK |
506 | OBJEKT, agat. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | Återrop |
507 | FIGURIN, rökkvarts. Kina. | 12 000 SEK |
508 | HALSBAND med HÄNGE, lapis lazuli. Sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
509 | HÄNGE, akvarmarin. Kina. | Återrop |
510 | SIGILL, tre stycken, bergkristall. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
511 | SNUSFLASKOR, två stycken, bergkristall och malakit. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
512 | SNUSFLASKA, agat. Troligen sen Qingdynasti. | 5 000 SEK |
513 | SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina, omkring 1900. | 6 500 SEK |
514 | SNUSFLASKOR med LOCK, två stycken, agat. Kina. | Återrop |
515 | SNUSFLASKOR, två stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal. | 11 000 SEK |
516 | PENSELBAD, pekingglas. Kina, omkring 1900. | 3 500 SEK |
517 | SNUSFLASKOR, fem stycken, porslin, pekingglas och sten. Kina, sen Qingdynasti samt 1900-tal. | 15 000 SEK |
518 | SNUSFLASKA, insidesmålat glas. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
519 | TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 10 000 SEK |
520 | VINKOPP samt FAT, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | 3 500 SEK |
521 | RÖKELSEKAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, tidigt 1800-tal. | 26 000 SEK |
522 | VASER, ett par, cloisonné. Qingdynastin, med Qianlongs fyra karaktärers märke. | Återrop |
523 | VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
524 | YTTERFODER, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal. | 28 000 SEK |
525 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900. | 4 000 SEK |
526 | TEKANNA med LOCK, yixinggods med metallmontering. Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 6 000 SEK |
527 | TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | 6 500 SEK |
528 | TEKANNA med LOCK, yixinggods. Sen Qingdynasti. | 3 000 SEK |
529 | SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
530 | KÄRL med LOCK, brons. Mingdynastin, eller äldre. | 25 000 SEK |
531 | KÄRL med LOCK, brons. Mingdynastin eller äldre. | Återrop |
532 | VAS, brons. Sen Mingdynasti. | Återrop |
533 | VAS, brons. Sen Mingdynasti. | Återrop |
534 | RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
535 | RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal. | 70 000 SEK |
536 | KÄRL med LOCK, brons. Sen Qingdynastin. | 16 000 SEK |
537 | RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal. | 6 000 SEK |
538 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
539 | SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
540 | RÖKELSEKAR med LOCK, patinerad brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
541 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | Återrop |
542 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
543 | TEKANNA, brons. Sen Qingdynasti. | Återrop |
544 | RÖKELSEKAR, patinerad brons. Sen Qingdynasti. | 14 000 SEK |
545 | STOLAR, två stycken, hardwood. Sen Mingdynasti. | 65 000 SEK |
546 | WEIQIASKAR med LOCK, trä. Qingdynastin (1664-1912). | 11 000 SEK |
547 | ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
548 | BRICKA, boxwood. 1800-tal. | 18 000 SEK |
549 | PENSELSTÄLL, troligen zitan. Kina, tidigt 1900-tal. | 15 000 SEK |
550 | SKÅP, trä. Kina, 1900-tal. | 560 000 SEK |
551 | CEREMONIELLA TRUMMOR, ett par. Troligen sen Qing dynastin. | 9 000 SEK |
552 | TUSCHSTEN. Kina. | 9 000 SEK |
553 | TESCHATULL, lackerat trä med tenninredning. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft. | 13 000 SEK |
554 | TEKRUKA, tenn med förgylld dekor. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
555 | TESERVIS, tre delar, silver. Kina, 1900-talets början. | 8 500 SEK |
556 | SKÅLAR MED LOCK, låghaltigt silver, Kina, 1900-talets första hälft. | 4 500 SEK |
557 | VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. | 15 000 SEK |
558 | ROCK, siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del. | 6 000 SEK |
559 | ÄMBTESMANNAINSIGNIA, broderat siden. Femte gradens militär. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
560 | TÄCKE, siden. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
561 | ANTIK BRODERAD DUK, Kina, Qingdynastin, ca 167 x 164 cm. | 4 000 SEK |
562 | BRODERI på siden. Kina, Republik, tidigt 1900-tal. | Återrop |
563 | TAPETVÅDER, fyra stycken. Färg och tusch på papper uppfodrat på siden. Qingdynastin, 1700-tal. | 42 000 SEK |
564 | AKVARELLER, två stycken, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Kina, 1700-tal. | 6 500 SEK |
565 | GLASMÅLNING. Okänd konstnär. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
566 | MÅLNINGAR, sex stycken, akvarell och tusch på silke. sen Qingdynasti (1644-1912). | 8 000 SEK |
567 | MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Signerad 张士宝 Zhang Shibao (1805-1878). | 4 000 SEK |
568 | RULLMÅLNINGAR (4), sen Qingdynastin (1644-1912), med scener ur de tre kungadömenas historia. | Återrop |
569 | BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952. | Återrop |
570 | RULLMÅLNING, av Wang Mingming (1952-), "Lotus", signerad. | 60 000 SEK |
571 | ALBUMBLAD, två stycken, tusch och färg på papper, efter Chen Banding, 1900-tal. | 3 000 SEK |
572 | LU PENG (1967-), blandteknik på papper, signerad. | Återrop |
573 | LU PENG (1967-), tusch och färg på siden, 1991. | Återrop |
574 | LU PENG (1967-), blandteknik på papper. | 7 000 SEK |
575 | LU PENG (1967-), blyerts på papper. | 3 000 SEK |
576 | FOTOALBUM av Donald Mennie. "Pictures of Peking", 1920, 2 vol. | 5 500 SEK |
577 | Edgar Gorer & J. F. Blacker, "Chinese Porcelain and Hardstones". Publ. Bernhard Quartich, London 1911. | Återrop |
578 | MINIATYRMÅLNING, färgpigment och guld på papper. Norra Indien, omkring 1770. | Återrop |
579 | SKULPTURER, tre stycken, lergods. Tangdynastin (618-906). | Återrop |
580 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | 6 500 SEK |
581 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
582 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
583 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
584 | VAS, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279). | Återrop |
585 | VAS, keramik. Troligen Yuandynastin. | 22 000 SEK |
586 | VAS samt ASK med LOCK, keramik. Korea, Koryo, 1200-tal. | 10 000 SEK |
587 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
588 | FAT, keramik. Kina, Yuandynastin. | Återrop |
589 | VAS, keramik. Yuan/Mingdynastin. | Återrop |
590 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
591 | BORDSSKÄRM, keramik. Mingdynastin (1368-1644). Celadon. | 30 000 SEK |
592 | FAT, porslin. Mingdynastin med Xuandes märke och period (1425-35). | 22 000 SEK |
593 | SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin. | Återrop |
594 | FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 3 500 SEK |
595 | BUDDAI, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 500 SEK |
596 | KOPP, bland de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 7 500 SEK |