Important Winter Sale 605

910 föremål
2. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
5. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
9. BYRÅ, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
480 000 SEK
Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
14. SKRIVBORD MED UPPSATS, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
19. MATSALSBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
20. SALONGSBORD, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
23. KONSOLBORD, Italien, Régence, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
24. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
25. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
27. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-första hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
29. SOFFA, Frankrike, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. SOFFA, stockholmarbete 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
39. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
41. KARMSTOL, Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
43. STOLAR, ett par, Frankrike, omkring år 1700, barock.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
44. STOLAR, 8 (5+3) st, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
46. Stolar, 8 (7+1) st, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
50. TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten 1790-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
52. SPEGLAR, ett par, England, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
53. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
54. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt i Ehrhart Göbels art, rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
58. LJUSKRONA, för sju ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
60. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
61. LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
62. LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
64. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
65. APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1740-tal, Louis XV.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
70. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
71. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
72. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
73. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
74. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
75. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
76. LJUSSTAKAR, par, Frankrike 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
77. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
78. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
81. GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94), rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
84. BORDSPENDYL, av John Richard, London, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
85. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets slut, Louis XV-stil.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
86. BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
87. BORDSPENDYL, Frankrike, empire, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
88. JOHNSON, London, fickur, 39,5 (54) mm,
Klubbat pris
Utropspris
30 000 SEK
89. SKÅL PÅ FOT, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
90. PRYDNADSURNOR, ett par, empirestil, omkring år 1900.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
91. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
92. Skrivställ, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
93. RAMAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
94. IKON/PLAKETT, sannolikt Bysantinsk, medeltid fram till 1453.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
95. VAPENPLÅT, för riksgrevliga ätten von Tilly,
daterad 1729.
95. VAPENPLÅT, för riksgrevliga ätten von Tilly, daterad 1729.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
96. RELIEFFRAGMENT, troligen romerskt 100-200-talet e.Kr.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
97. KVINNOHUVUD, troligen romerskt 100-200 e.Kr.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
99. JORD- OCH HIMMELSGLOB, ett par, av Andreas Åkerman 1766.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK