örhängen med akvamariner totalvikt ca 5 ct, 18K vitguld, mått 3.6 X 2.1 cm, total vikt 28 g. Stift- och clipssystem. Dustbag från Verdura medföljer.
Fulco di Verdura är en av 1900-talets främsta smyckesformgivare. Under 1920-talet var han verksam hos Coco Chanel och skapade flera berömda smycken för hennes räkning.