den största diamanten ca 1.10 ct, kvalitet ca H-I vs, de mindre diamanterna total vikt ca 0.24 ct, smaragderna total vikt ca 0.39 ct, 18K vitguld, storlek 15.5/49, total vikt 6 g. Stämplad Owen & Larsson (verksam 1943-1983), Stockholm.
En smaragd med en nagg.