18K guld med blå emalj samt pärlor, inre omkrets ca 17 cm, vikt 22 g. Otydliga svenska stämplar, enligt uppgift tillverkat av Möllenborg. Tillpassat etui medföljer, defekt.
Slitage
Enligt uppgift har armbandet tillhört Prinsessan Eugenie, som sålde armbandet för att kunna delfinansiera grundandet av Eugeniahemmet.