pärlorna sannolikt naturliga, 10.4 x 7.9 mm och 10.2 x 7.7 mm. De större diamanterna, total vikt ca 2.22 ct, övriga diamanter, total vikt ca 7.40 ct, silver och 14K guld, mått 5.5 x 2.5 cm, total vikt 18 g. Kroksystem. 1800-tal.
Se katalog 'Sköna juveler: Smycken från åtta sekel', Nationalmuseum, Stockholm 2000. Katalognummer 120 på sidan 101: "Proveniens: Från en kunglig familj."