705
966767

SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
357 - 536 EUR
379 - 569 USD
Klubbat pris

Dekor i underglaysblått, med motiv av fenixfåglar samt soltecknet. Diameter ca 18,7 cm.

Slitage, glasyrnagg.

Proveniens

Purchased at the Antique shop at the Swedish department store NK in 1971.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?