Rik dekor i emaljfärger och guld av lotus mot blå fond, figurscener respektive naturscener inom reserver. Förgylld rundel på två sidor av skålen med namnen och titlarna för Zill-I Sultan. Diameter 17,5 cm.
Lagningar och nagg.
Compare the "Blue" Service of Zill-I Sultan, Christies October 2001, Lot no 306.