PRINS EUGEN, duk uppfodrad på pannå, signerad Eugen och daterad 1922 samt a tergo signerad Eugen och daterad 1922.
"Från forngrafven Örberga". Påskrift a tergo: "Till Fru Bell Dickson från Eugen april 1930". 38,5 x 62 cm.
Ytsmuts, märken på duken efter tidigare montering på spännram och nålhål i dukens yttersta kanter, vertikala krackelyrer (möjligen från tidigare rullning). Slitage längs ramkant.