"Middagsbordet"
Signerad E. Lindgren och daterad -94. Olja på duk 84 x 118 cm.
Beijers Auktioner, Stockholm, Klassiska höstauktionen 1989, kat nr 274; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).
Enligt information framtagen i samband med tidigare auktionsförsäljning avbildar kompositionen: "Fru Mathilda Lindgren, fröken Josephson, konstnären Matson (i dörren), onämnd, bokförare Knut Ekman, juvelerare Lindgren, professor August Malmström, fröken Cl. Lundberg, konstnären William Feron, Fogelberg, marinmålaren C.F. Swensson, gravör Falk samt fröken Lundberg".