178
738552

ANTIKT SAMMETSBRODERI, Persien/Iran, omkring 1700 - 1800-talets mitt, ca 100 x 142,5 cm (samt 5 cm senare kantband).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707 - 883 EUR
729 - 911 USD
Klubbat pris

Sannolikt en Poshti. Röd sammet med applikationer och broderier i guld- och silvertråd samt polykromt silke. Dekor av medaljonger med inskriptioner, fåglar, blommor och rankor. Inskriptionerna: två med Mobarak bashad (Gratulerar), mittmedaljongen med: Den som lutar sig mot (?) är solen. Senare foder. Sannolikt en bröllopspresent.

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador.