Dubbelslagen mästarstämpel. Delvis förgylld, cylindriskt, slätt liv, på tre fruktornerade kulfötter, anfanger med fåglar, svängt handtag med frukter och kulformat tumgrepp, på locket drivet alliansvapen med initialer i lagerkrans. Livet med initialer. Höjd 22 cm, vikt 1.888 gram.
Lagning, insidan med påbättrad förgyllning.
Drottning Christinas hovguldsmed.