Delvis förgylld, cylindrisk på helslagen fot, heltäckande dekor av infälda minnesmedaljer samt driven och ciselerad banddekor, ansiktsmaskaroner och frukter. På locket liggande lejon med silverklot, i tumgreppet svenskt mynt med Karl XI från 1688. I botten Polsk minnesmedalj slagen i Danzig 1685. Stämplar även på locket. Höjd 25 cm, vikt 2.047 gram.