Johannes Kilian sannolikt, skål, silver, Augsburg 1685-1687. Barock.
Svag förgyllning. Oval, med veckad kant och parställda gjutna hänklar, driven och ciselerad bladdekor samt evangelisten Johannes. Längd 13 cm, vikt 113 gram.
Lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in