Nr. | Föremål | Ändringar |
55 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | Höjden skall vara 20,5 cm, height 20,5 cm. |
60 | Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv. | Omfattas av följerätt (d). |
198 | Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 525,5 x 102,5 cm, signerad AB MMF. | Smärre skador och hål. |
221 | Eric Grate, "Dansande fetisch". | Daterad L.III, ej numrerad. |
243 | Gösta Adrian-Nilsson, "Kavallerist". | Duk uppfäst på papp-pannå. |
272 | Carl Kylberg, "Aftonens ljus och mörker". | Ramen är inte utförd av Ruth Kylberg. |
273 | Isaac Grünewald, "Gosse (Iván) med flagga". | Står felaktigt angiven som katalognr 276 på highlight-sidan i den tryckta katalogen. |
Nr. |
322 |
360 |
384 |
Det finns inga föremål med exportförbud.
Det finns inga föremål med införselmoms.