"Ockra"
Signerad OgC och daterad -47. Vaxkrita på papper 26,7 x 21,7 cm.
Gåva från konstnären, därefter i arv till nuvarande ägare. En personlig dedikation av konstnären är skriven på kartongen på vilken verket är uppfäst.
Konstnärshuset, Stockholm, "Otto G Carlsund - skisser och studier till muralmålningar", 27 september - 16 oktober 1947, kat nr. 7 (utställningsnumret skrivet i blyerts i nedre vänster kant av bladet).
I utställningskatalogen finns det aktuella katalognumret under utställningssektionen som kallas "Kompositionselement" där det står följande: "polygoner, cirklar, kurvor. Ackordstudier i en färg och svart för bostadsrum, restauranger, barer, fabriker, hallar, korridorer etc. Vita eller mycket ljusa fonder". Det rör sig om sju stycken olika kompositioner som alla bär namnet efter den färg som Carlsund gett dem.