203
942591

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
460 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 527 x 288,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, jämnt något blekt, smärre skador.

Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, plansch sid 83.