satsbord, 3 delar, troligen modell Sibylla, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Grönlackerad furu, det största bordet 52,5 x 39 cm, höjd 59 cm.
Slitage, lackbortfall.
Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth. Förutom auktionens möbler fanns även bokhylla och stol ur serien Sibylla lackerad i samma kulör som satsborden.