skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Betsad furu, två lådor med breda handtag, 125 x 62,5 cm, höjd 75,5 cm.
Del saknas mellan lådorna, smärre slitage, fläckar, skivan med torrsprickor.
Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.