skåp, modell "Åbo", Nordiska Kompaniet ca 1928-30.
Lackerat i krakelerat elefenbensvitt med målad reliefdekor i guldfärg av meanderbårder, palmetter m.m. Inredning av lådor och hyllplan. Höjd ca 180 cm, bredd 120 cm, djup 57 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och avslag, slitage.