DOUG ASHFORD, Signerad, numrerad 5 av 6 a tergo. Unik.
"Red Day 1966 #5". Tempera och kollage på trä 40,6 x 30,5 x 2,5 cm.
Bukowskis Auktioner, "Abstract Possible H037", februari 2012.
Bukowskis Auktioner, Stockholm, "Abstract Possible H037", februari 2012.
Doug Ashford, född 1958 har rötter inom den aktivistiska konsten och ingick i konstnärskollektivet Group Material 1982 - 1996. Han intresserade sig för demokratiska processer och socialgrupper, bland annat genom att skapa grafer över aktivistgrupper och konstnärskotterier. Idag har han helt övergått till måleri. I dessa vackra, närmast klassiskt abstrakta målningar "Essays on the Same Day in 1966" i glödande färger ingår delar av ett fotografi från en demonstration 1966. Verken har en dekorativ verkan men innehåller även alltså delar från hans aktivistiska tid. Och i de abstrakta mönstren kan man återfinna grafernas former. Ashford var en av de deltagande konstnärerna på Documenta 13 i Kassel 2012.