"Kolorit (Yellow)", 2012
Signerad Katrin Korfmann och numrerad 3/5 på etikett a tergo. Ultrachrome print, 171,5 x 118,5 cm.
Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.
Kai Hilgemann Gallery, Berlin, "Kolorit", 23 november 2012 - 12 januari 2013.
Galleri Andersson/Sandström, Stockholm, 2 maj - 16 juni 2013.
Francis Boeske Projects, Amsterdam, "Ensembles Assembled", 25 oktober - 21 november 2015.