LG LUNDBERG, olja på duk, signerad och daterad 1970.
"Afrika", duk 110 x 130 cm.
Obetydlig ytsmuts samt en mindre krackelyr vid elefantens mun.
Norrköpings Konstforum samt Galleri Prisma, Stockholm, 1970.
Riksutställningar, curerad av Ragnar von Holten, "Tidsbilder", med LG Lundberg och Ulf Wahlberg, Sverige och Finland 1971-72: Taidehalli, Tammerfors Moderna Museum, Tavastehus Konstmuseum, Åbo Konstmuseum, Kulturfestivalen i Jyväskylä, Lunds Konsthall, Västerås Konstmuseum, Göteborgs Konsthall.
LG Lundberg är aktuell med utställningen "Bergh var härute nyligen" på Galleri Thomassen, Göteborg mellan 14 oktober - 5 november.