95
906173

HACKKNIVAR, ett par, Vira Bruk, graverade av Johan Bertram, 1700-talets första hälft.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Stål med graverad text: "Elsa Scharlotta Douglas" inom krans av palmblad, under grevlig krona. Kavelplattor av horn. Längd ca 26 cm.

En kavelplatta spräckt, en med bit borta. Stålytan anlupen och med hack, repor.

Proveniens

Ebba Charlotta Douglas (1696-1773) gift 1721 på Stjärnorp med Conrad Ribbing af Zernava (1671-1736). Elsa sannolikt en missuppfattning av gravören.
Ebba Charlotta Ribbings bouppteckning 1774 upptar i köket på Stenhammar: 2 st Hackknifwar

William Karlsson, Ståt och Vardag i stormaktstidens herremanshem, Lund 1945, sid 599 samt jmf bild sid 601 av Nordiska museets par signerade och daterade av Johan Bertram, Wira 1716 med lika graverad krans och krona.

Norden auktioner, VAPEN, 29 maj 1996, jmf snarlikt par nr 861, daterade Wira 1703.