91
908987

RESEUR, s.k. polskt reseur, av Nicolaus Vogel d ä (av tysk börd, verksam i Stockholm från 1695, död 1723).

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 300 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Förgylld och försilvrad mässing. Kvadratiskt. Rund graverad urtavla med romerska och arabiska siffror. I hörnen serafer.Genombrutna fötter med satyrmaskaroner. På gavlarna genombrutna glasade fönster som visar genombrutna och graverade gallerverk, delvis försilvrade. Invändigtgenombrutet gallerverk med graverade bladrankor. Graverad signatur: Stockholm Nicolas Vogell. Stämplade tre kronor. Två klangskålar. Med graverad och förgyllda originalnycket med bladrankor. Med sekundvisare. I originaletui. Barock. Längd 14,5 cm. Nyckel finns.

Nicolaus Vogel var mästare redan vid Stockholms Urmakareämbetes förstasammankomst 1695.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

456. Wiwen Nilsson, vas, sterling silver, Lund 1943.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK