Med franska kontrollstämplar, efter 1927, för guld samt platina. Safirer ca 2.43 ct, diamanter ca 1.08 ct. Graverade Boucheron Paris, en brosch numrerad 12.437 och den andra numrerad 12.500. Längd 3,8 cm. Totalvikt 23,1 g.
En nål är lite sned. Några safirer med mindre repor och en med en mindre nagg.
Familjen Nobel.