Hänget i form av solbrist. 18K vitguld. Smaragd ca 0.66 ct samt diamanter ca 0.97 ct. Stämplat GJ&W, troligen för Georg Jensen & Wendel (verksam 1945-1951). Höjd 3,4 cm. Kedja, 14K vitguld. Längd 49 cm. Totalvikt ca 12,7 g.
Smaragd med några inneslutningar som når yta samt en mindre nagg.