79
916967

LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801).

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris

Förgylld stomme av mässing behängd med prismor. Droppbotten, spröt och girlanger. Signerad på krönplatta CHB. Höjd 104, diam 77 cm