73
908989

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, en signerad av Niclas Meunier. Gustavianska 1784.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 300 EUR
9 110 - 13 700 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Förgyllda och bronserade. I krönet musselformation med akantusblad. I ramen pärlstav och bladsnitt. Svängda ljusarmar av mässing. En signerad NM (Niclas Meunier, mästare i Stockholm 1760-tal-1797). En med Stockholms hallstämpel 1784. Höjd 58, bredd 52 cm. Renoverade. En med senare glas. ( 2 )

Renoverade. En med senare glas.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

456. Wiwen Nilsson, vas, sterling silver, Lund 1943.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK