911765

STOLAR, sex stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Liggande stoppad ryggbricka. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage, bland annat parställda gripar.

Skador. Lagningar.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, en av auktionens stolar avbildad sid. 215.