Fanerad med jakaranda, valnöt och plommon. Beslag av förgylld mässing. Bakom snedklaff sex små lådor och tre fack. Utdragbar skrivskiva med fack. Nedtill låda. Längd 90, bredd 27, höjd 103 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.
Delvis maskstungen. Lagningar. Sprickor.