RICHARD BERGH, Olja på papper uppfäst på duk. A tergo monogramsignerad RB med stämpel.
"Expressionist-landskap". Olja på papper uppfäst på duk 111 x 95 cm.
Papper uppföst på duk, smärre repor, något krackelerad, skador, lagningar.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Richard Bergh", 27 oktober 1978 - 14 januari 1979; Aguélimuseet, Sala, "Richard Bergh", 19 maj - 30 juli 1995.