Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Fem lådor. Längd 113, bredd 53, höjd 88 cm. Nyckel finns.
Bukowskis, april 1949, auktion 341, katalognummer 233, avbildad plansch 25.